Porto Open Back Pan
$208.67
Porto features a soft square design that would make this a practical, stylish addition to any modern bathroom space.
The open back pan includes the latest rimless hygienic technology and includes a toilet seat to offer outstanding value.
SKU:
PORTO-PAN-SEAT
Category: Porto Sanitaryware
Description
General Specification
Construction Material
Ceramic
| Installation type | Floor mounted |
| Colour / Finish | White |
Product Specification
Projection(mm)
605mm
| Pan Fixing Kit Included | Yes |
| Toilet Pan Height | 400mm |
| Toilet Seat Included | Yes |
| Shape | D-Shaped |
| Type | Close Coupled |
| Wall to Start of Soil Pipe | 110mm |
| Floor to Centre of Soil Pipe(mm) | 185mm |
| Flush Volume | 3 – 6 Litres |
| Flush Type | Plunger Button |
Product Transportation
Barcode: 5060500642129Country of origin: CHCommodity code: 6910100000
Product Measurements
Product Weight (KG): 22.5Product Width (mm): 365Product Height (mm): 400Product Depth (mm): 605Product Length (mm): 0
Primary Packed Measurements
Packaged Weight: 24.5Packed Length: 610Packed Width: 360/230Packed Height: 410
Compliance DOP
HBDOC046 , HBDOC047 
Reviews (0)
Be the first to review “Porto Open Back Pan” Cancel reply
Shipping & Delivery











Reviews
There are no reviews yet.